Cała Polska czyta „Duże sprawy”

Pod tytułowym tytułem odbyło się dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu spotkanie z dziećmi, podczas którego w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytałam rozdział z książki. Spotkanie patronatem honorowym objął Rzecznik Praw Dziecka, p. Marek Michalak oraz Prezydent Miasta Opola, p. Arkadiusz Wiśniewski.

Tyle tonem lekko sztywnawym, oficjalnym. A zwyczajnie, po ludzku – dzieci są fantastyczne! Szczere, spontaniczne i otwarte.

Kuba opowiadał o chłopcu niemówiącym ze swojej klasy, Monika o tym, jak rozumie niepełnosprawność, wypowiadało się jeszcze wiele dzieci, których imion niestety nie znam. Wszystkie bez wyjątku przyznały, że nie wolno nikogo ani przezywać ani wyzywać. Jeden z chłopców opowiedział, jak źle się czuł, gdy koleżanka go przezywała.

Na spotkanie przyszły wraz z rodzicami dzieci zdrowe i niepełnosprawne, z Opola i spoza miasta. Aż z Brzegu przyjechał Wiktorek poruszający się na wózku – mamie Iwonie i Wiktorkowi należy się za ten wysiłek szczególne podziękowanie. Niespodzianką była obecność p. Marty Szewerdy z opolskiego oddziału Fundacji Dr Clown.

Dla mnie było to duże przeżycie (jaki to był stres!), mam tylko nadzieję, ze spotkanie podobało się dzieciom.

 

1aa1b1a1c1f1g1t1j1k1l1m1n1o1r

 

Na koniec spotkania Dyrektor MBP,p. Elżbieta Kampa, rozdała dzieciom naklejki akcji „cała Polska czyta dzieciom, przypominającej o tym, jak ważne jest codzienne czytanie dzieciom przez 20 minut.

 

Serdecznie dziękuję Dyrektor MBP w Opolu, p. Elżbiecie Kampie za zaproszenie, zaś rodzicom i dzieciom za przybycie, cierpliwe słuchanie i rozmowę.