„Duże sprawy” w Pałcu Prezydenckim

Nie potrafię nawet opisać zaskoczenia, jakie czułam pewnego zimowego dnia, gdy odebrałam telefon z zaproszeniem na spotkanie z Panią Prezydentową. Usłyszałam, że Pierwszej Damie bardzo leży na sercu edukacja włączająca i to między innymi tej kwestii ma dotyczyć rozmowa. W czasie spotkania miało się także odbyć czytanie „Dużych spraw”.
Spotkanie odbyło się 2 marca, rozpoczęło się w kameralnym gronie. Bohaterką spotkania była Berenika Borkowska, która brała udział w nagraniach audiobooka do książki. Po rozmowie Pani Prezydentowej z Berenią zaczęła się poważna część naszego spotkania – rodzice Nisi przedstawili problemy, z jakimi borykają się w procesie leczenia małej, ja opowiadałam o codziennych wyzwaniach, jakim muszą stawiać czoła rodziny dzieci niepełnosprawnych w systemie edukacji – o niewłaściwym wykorzystywaniu subwencji (części oświatowej subwencji ogólnej) dla uczniów z orzeczeniami o kształceniu specjalnym, o wyboistej drodze w procesie terapeutycznym i trudnej rzeczywistości edukacyjnej.

Rozmowa dotyczyła także „Dużych spraw” i aktywności okołoksiążkowych. Niesamowitym przeżyciem było słuchanie pozytywnych opinii o książce i o wzruszeniu, którego źródłem była jej lektura. Usłyszeliśmy także, że Pierwszej Damie bardzo zależy na integracji środowisk dzieci niepełnosprawnych i dzieci pełnosprawnych, stąd też druga część tej wizyty miała wymiar praktyczny – zaplanowana została lekcja integracji z przedszkolakami z warszawskiego przedszkola. Fragment książki został przeczytany wspólnie przez Berenikę i Panią Prezydentową.
Po wspólnej lekturze Pierwsza Dama rozmawiała z przedszkolakami o niepełnosprawności, zachęcała dzieci, aby zadawały pytania Berenice.
Po tej części przedszkolaki poszły zwiedzać Pałac Prezydencki, my zaś jeszcze wykorzystywaliśmy ostatnie minuty spotkania na rozmowy.
Dwugodzinne spotkanie zakończyło się wspólnym podwieczorkiem.

Oficjalna relacja z wizyty